Jak se naučit říkat nepříjemné věci, ale zůstat stále empatický

Každý se někdy dostane do situace, kdy potřebuje druhým sdělit něco nepříjemného, prosadit svůj názor či pohled na věc, anebo se zkrátka vzepřít a říci rozhodné ne. Mnohým z nás ale taková konverzace dělá problém. Není to ani tak otázka sebevědomí, jako vědomí, že tím druhému ublížíme. A právě obavy z toho, že se druhého dotkneme, nás vedou k tomu vyhýbat se nepříjemným sdělením. Jenže jak to tak bývá, pravda vždycky vypluje na povrch a zabolí víc, než kdybychom byli upřímní již na začátku. Jak tedy šetrně sdělit nepříjemnou zprávu, tak aby ji druhá strana přijala co nejlépe?

Neupřímností ubližujete nejen druhým, ale i sobě

Je třeba mít na paměti, že upřímnosti si lidé váží mnohem více než vyhýbavých pohledů. Sdělit ale do očí otevřeně něco nepříjemného stojí velké úsilí. Některé lidi to proto odradí a vyberou si jednu ze dvou možností. Buď si negativní emoce drží v sobě, anebo je sdělují všem mimo adresáta. A za tím vším právě stojí malá dávka empatie.

Nadřízená vysvětluje týmu postup
Na schůzce si musíte vše upřímně vyříkat

Empatii lze charakterizovat jako vcítění se do pocitů druhých, ale zároveň se nejedná o lítost. Proto ve chvíli, kdy budete chtít sdělit druhému něco nepříjemného, uvědomte si, jak byste chtěli, aby bylo přistupováno k vám.

Co udělat, aby byla špatná zpráva přijata co nejlépe

Ať už se jedná o rovinu partnerských, či pracovních vztahů, vždy je jak pro adresáta, tak pro mluvčího nejlepší sdělovat špatnou zprávu v soukromí. Vyhledejte proto klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit a kde eliminujete dopad rušivých elementů. Pro sdělení si vyhraďte dostatek času a mluvte k věci. Snažte se hovořit zpříma a nedívat se pod nohy. Uhýbavými pohledy dáte akorát najevo, že se stydíte, nejste si sami sebou jisti a ani vlastně tím, co říkáte. Následně sledujte reakci dotyčného, v průběhu rozhovoru mu naslouchejte a snažte se do jeho pocitů vcítit. To ale neznamená, že s ním musíte souhlasit. Pokud nesouhlasíte, opět upřímně řekněte pravdu a důvody. Vždyť ne nadarmo se říká, že pravda je vždy nejlepším řešením a lež má krátké nohy. Emoce protistrany však mohou být bouřlivé, proto je důležité nepříjemnou pravdu sdělit citlivě, bez podbarvení a bez útočného tónu.

Dobrým řešením je naučit se asertivitě

Sebevědomý muž v obleku

Asertivita je chování, které není pasivní ani agresivní. Jde vlastně o prosazování svého názoru, když jste v právu, a neustupování osobám, které jsou v komunikaci průbojnější a agresivnější. Zkrátka trvat na svých požadavcích, když víte, že je to pro vás důležité, ale přitom komunikovat s respektem, úctou a právě s empatií a otevřeností.

Asertivita má několik pravidel a praktikovat ji lze celoživotně. Díky zvládnutí jejích základních principů bude pro vás mluvení o nepříjemných věcech snazší a přirozenější. Bohužel si ale asertivní chování nelze osvojit z hodiny na hodinu. Je třeba se mu věnovat a zapojit ho do každé komunikace, kterou vedete. Asertivní chování se lze naučit i v průběhu speciálních kurzů zaměřených na komunikaci. Pokud vás už ale nebaví nosit si negativní emoce v sobě nebo chcete začít říkat nepříjemné věci šetrně, pak klíčem k úspěchu je právě empatie. Zkuste si vždy představit místo dotyčného sebe a uvědomit si, jak by bylo vám.


Přidat komentář