Ti nejúspěšnější lidé mají společnou jednu zásadní věc. Činnost, díky které se stali úspěšnými, je zcela naplňovala. Jejich povolání se pro ně stalo vášní, které dokázali obětovat naprosto všechno. Pojďme se podívat na několik vybraných osobností napříč různými zeměmi, kontinenty, kulturami a obory.
Michael Jackson: Když vám barva pleti nepřeje
![Michael Jackson](https://blog.ebyz.cz/wp-content/uploads/2013/07/Michael_Jackson_1984-196x300.jpg)
Michael Jackson je právem označován za Krále popu. Tento hudební génius však zdaleka neměl cestu ke slávě vyšlapanou. Od mala se v USA Jacksonovi potýkali s diskriminací kvůli barvě pleti. Měli problémy s vystupováním v televizi, na koncertech.
Michael Jackson se ve svých 20 letech rozhodl vydat desku, která se stane nejlepším počinem roku s prodeji přes 50 milionů kusů. S týmem se pustili do několikaměsíční usilovné práce. Jackson nahrál 700 demo nahrávek, ze kterých poté vybrali pouze několik nejlepších.
Album se skutečně stalo masově prodávaným trhákem s prodeji odhadovanými na 65 milionů kopií.
Jackson dokázal s Thrillerem prolomit i „apartheidskou“ bariéru na MTV, která do té doby odmítala hrát klipy s umělci tmavé pleti. Jacksonův nadměrně dlouhý 15minutový klip ale musela stanice hrát i dvakrát během jedné hodiny, aby vyhověla poptávce diváků.
Album jako celek pak vyhrálo 8 Grammy a nesmazatelně vstoupilo do historie.
Arnold Schwarzenegger: Když nejedete na pohřeb svého otce
Arnold Schwargenegger, nejúspěšnější kulturista všech dob, jeden z nejvýraznějších herců Holywoodu, druhý „neamerický“ guvernér Kalifornie, podnikatel, investor. Člověk, který si splnil prakticky všechny své sny.
![Arnold Schwarzenegger](https://blog.ebyz.cz/wp-content/uploads/2013/07/359px-Arnold_Schwarzenegger_2003-179x300.jpg)
Mladý Arnold se v Rakousku ve 13 letech rozhodl, že odjede do Ameriky, kde se stane jedním z nejúspěšnějších kulturistů historie. Tréninku obětoval všechen svůj volný čas, od 15 tvrdě dřel. Ve 20 letech vyhrál titul Mr. Universe (poté ještě dvakrát), 7krát získal cenu Mr. Olympia. Jeho vášeň pro něj znamenala vše. Později přiznal, že nedorazil do Rakouska na pohřeb svého otce, protože potřeboval v USA trénovat na soutěž.
Když dosáhl v kulturistice všeho, rozhodl se dobýt filmové plátno. Musel se potýkat se svým německým přízvukem, zpočátku byla jeho postava zpětně dabována. Potýkal se také s dlouhým jménem, které se v USA špatně vyslovovalo a bylo pro herce „málo umělecké“. Přesto se Schwarzenegger svou pílí vypracoval mezi největší hvězdy Hollywoodu.
Následovaly dvakrát vyhrané volby na post guvernéra Kalifornie. Další zajímavostí je, že za tuto práci již nepobíral žádný plat – odmítl odměny ve výši 175 000 dolarů na rok.
Jak být úspěšný nám Arnorld poradil ve svém projevu:
Steve Jobs: Když vás vyhodí z vlastní společnosti
![Steve Jobs](https://blog.ebyz.cz/wp-content/uploads/2013/07/Steve_Jobs_with_the_Apple_iPad_no_logo-300x200.jpg)
Ne každý ví, že Steva Jobse v roce 1985 vyhodili ze společnosti, kterou sám ve své garáži zakládal. Jobs se ale nevzdal, dále na sobě pracoval a do společnosti se v roce 1997 vrátil. Pomohl ji zachránit před krachem a během následujících let ji přetvořil v nejúspěšnější technologickou společnost současnosti, která se částečně stala i symbolem luxusu a módní značkou.
TIP: Podívejte se na inspirativní projev Steva Jobse z roku 2005.
Mathama Gandhi: Když svému poslání obětujete život
Gandhi je slavným vůdcem hnutí za nezávislost Indie na Velké Británii. Na svém cíli začal pracovat v roce 1914 a „nemožné“ dílo završil vyhlášením nezávislosti Indie v roce 1947. Gandhi byl zavražděn fanatikem v roce 1948.
Proč se dostali až na vrchol?
Shrnout všechny oslnivé příběhy by nám nezabralo článek, ale knihu. Spokojíme se proto se čtyřmi jmenovanými a podíváme se, proč se na rozdíl od miliard jiných lidí dokázali právě oni zapsat do historie.
Objevte svůj talent a zájmy
Základem úspěchu je vědět, v čem vynikáte. Proto je důležité se od útlého věku učit a zkoušet všechno možné. Časem zjistíte, že jste v něčem lepší než ostatní – a to je vaše šance.
TIP: Nevíte, v čem jste dobří? Zapisujte si, na co se vás ptají ostatní. Vaše okolí totiž podvědomě ví, v čem jste dobří. Obrátí se na vás s radou v oblastech, ve kterých podle nich vynikáte. Zpětně zanalyzujte zapsané otázky a zjistěte, v jakém oboru můžete uspět.
Hlavně něco dělejte
„Většina lidí vděčí za svou skvělou kariéru hlavně štěstí, takže já si počkám, třeba se na mě štěstí také usměje,“ říká spousta lidí. Je to hloupost. Dělejte cokoli, hlavně začněte. Každý den, kdy nic neděláte, vás ostatní předhání. Všichni předchozí jmenovaní se dostali na výsluní, protože pracovali tvrději než ostatní.
Učte se z chyb, nadávejte pouze sami sobě
Nelomte rukama nad svými chybami, poučte se z nich. Steve Jobs mohl po vyhazovu z Applu do konce života bědovat sám nad sebou. Život šel ale dál a díky zkušenostem se Jobs vrátil na vrchol. Chybami se člověk učí. Knížky vás nikdy nenaučí tolik jako praxe. Proto jděte a chybujte, chybujte s radostí.
Pokud se něco nepovede, nikdy neházejte vinu na ostatní. Vždy hledejte chybu ve svých činech. Pouze ten, kdo najde chybu, ji může řešit. Obviňování je snadné, ale není účinné.
Přinášejte oběti, nemůžete být perfektní
Chcete být úspěšnými podnikateli, bezchybnými partnery, milovanými rodiči, mít stovky přátel? Pravděpodobně neuspějete. Úspěch není možný bez obětí. Arnold Schwarzenegger si zvolil kariéru kulturisty a obětoval pro ni i pohřeb svého otce. Šel za svou vášní, a proto byl úspěšný.
Proto se nesnažte být perfektním člověkem ve všech ohledech. Vyberte si jeden, nebo neuspějete. Tento fakt skvěle shrnul Larry Smith ve své přednášce na TEDx.
Buďte vytrvalí
Nestačí hodina, den, měsíc a často ani rok. Gandhi bojoval za nezávislost Indie 33 let. Mnoho lidí však končí u nápadu a fyzicky nevykonají nic.
Proto dělejte, co Vás baví, úspěch se dostaví
Věřím, že článek byl vyčerpávající. Přesto mám na závěr ještě jednu povedenou ukázku toho, jak se úspěch dostaví, když si jdete za svým.
Dan Pribáň známý svým cestováním po světě ve žlutém trabantu nedávno vystoupil na českém TEDx s přednáškou na téma: „Když se chce, tak to jde… Věřte nám, testovali jsme to na lidech.“
Přestože největším úspěchem pro ně nepochybně bylo samotné zdolání světových kontinentů v nejhorším autě světa, za zmínku stojí ještě jeden příběh z videa.
Dobrodruzi natočili na jednom z výletů film. Očekávané příjmy z DVD ale překazilo české internetové úložiště, odkud se film začal nezadržitelně šířit do českých počítačů, aniž by kdokoli zaplatil.
Později se zoufalému Danovi ozvala česká pobočka Googlu s návrhem natočení TV reklamy. Jak se o Danovi a jeho skupině dozvěděli? Stáhli si z internetu jeho film!
Proto si jděte za svým, hlavně něco dělejte! Osud už vaši snahu v úspěch nějakým způsobem přemění.
Zdroje:
http://www.newyorker.com
http://www.time.com
http://abcnews.go.com
http://www.biography.com
Isaacson, Walter. Steve Jobs. New York: Simon & Schuster, 2011. Print.
+ Vlastní znalosti a zkušenosti
Tweet