Jaký systém zvolit pro koordinaci týmové práce?

Říká se, že nejlepší tým je jednočlenný tým. Málokdo ale umí vše a bez kolegů se zkrátka neobejdeme. S týmovou prací nicméně přichází jeden velký problém – komunikace. Jak se s tím vypořádat?

Tohle umí všechno, to bude fungovat…

Obvyklou snahou je hledat elektronické řešení s desítkami funkcí. Ideální je, aby mělo široké možnosti nastavení, které zaberou půlku dne.

Vyzkoušet můžete Google Groups, Teambox.com, nejrůznější mobilní to-do aplikace a mnoho dalšího. Problém je, že tyto nástroje nejsou na očích. Je super, že na nich můžete spolupracovat odděleně, ale jejich otevření vyžaduje mezikrok – spuštění. Funkční vybavenost také znamená složité a mnohdy nefunkční ovládání. Obvykle tak systémy po nějaké chvíli zůstanou nevyužity.

Papír, tužka, nástěnka: V jednoduchosti je krása

Ideálním řešením může být prosté sepsání úkolů pro daný týden. Seznam se pověsí na nástěnku a je neustále na očích. Úpravy se obejdou bez bloudění v uživatelském prostředí. Jedna věc je pak nepřekonatelná: Elektronické systémy nikdy nenahradí ten slastný pocit, když si hotový úkol odškrtáváte!

Tužka, papír a organizér je hotov
Tužka, papír a organizér je hotov

Papír je super, ale nedá se sdílet

Nástěnka samozřejmě funguje pouze ve chvíli, kdy na ní můžete koukat. Pokud máte kolegu z druhé strany republiky, moc nepochodíte. Pro takové případy je tu Google Drive, kam do sdílené složky dáváte to nejdůležitější – od faktur po části připravované práce. Stačí najít dobrý systém, složky občas pročistit a pracovat můžete zcela nezávisle.

Osobní setkání a telefon

Zapomeňte na e-maily! Když máte problém, zvedněte telefon. Pokud se jedná o řešení, které zabere desítky minut nebo hodiny, naplánujte si co nejdříve schůzku. Je rozdíl řešit něco před obrazovkou a tváří v tvář. Na osobním setkání se 1 + 1 = 3. Je jen otázka času, kdy přijdete s geniálním řešením.

To platí i o spolupráci s externími členy týmu, alespoň jednou se s nimi potkejte. Díky schůzce víte, s kým spolupracujete a získáte jistotu, že jste vsadili na toho pravého. Kromě toho zažijete spoustu zábavy a poznáte nová místa.

Jak jste na tom vy?

Osvědčily se vám systémy pro řízení týmu, nebo také raději vezmete do ruky tužku a papír?


Přidat komentář