5 tipů pro lepší prezentování aneb Jak prezentovat jako profesionál

Nesejde na tom, že vaše prezentace obsahuje důležité informace, které chcete předat svým posluchačům, jestliže nedokážete udržet jejich pozornost dostatečně dlouho. Přestaňte vytvářet další nudné prezentace a vystupte z davu! Jak? Těchto 5 základních bodů vám poradí, jak prezentovat jako profesionál!

Řečník
5 tipů pro lepší prezentování

1.      Vždy mějte jasnou představu o tom, ke komu budete mluvit

Nejlépe ještě před tím, než se pustíte do vytváření prezentace, uvědomte si, kdo bude vaším publikem. Budou to spolužáci ve vašem věku, kolegové z práce nebo snad zaměstnavatel? Podle toho přizpůsobte jak obsah prezentace, tak svůj přednes. Zaměstnavatel bude pravděpodobně žádat jasná a podložená data, spolužáci naopak jistě ocení srozumitelně přednesené informace. Pro lepší představu se zkuste vžít do posluchače a posoudit, co by vás samotné bavilo, co upoutalo pozornost nebo přimělo k akci. S tím také souvisí jedna důležitá otázka: „Jaký je záměr mé prezentace?“ Zkuste si upřímně odpovědět na tuto otázku a podle toho prezentaci připravte. Opravdu chcete, aby vaši spolužáci bezduše opisovali informace ze slidu, anebo aby s úžasem hltali každé vaše slovo?

2.      Prezentaci nepředčítejte ani se informace předem neučte

Seznámení s tématem je opravdu důležité, obzvlášť pokud se jedná o téma odborné, ke kterému nemáte tolik blízko. Chybou ale je, jestliže se budete snažit každý slide své prezentace číst nebo učit nazpaměť. Během přednášení se vám totiž může stát, že vám některá z vět vypadne, budete se snažit marně vzpomenout a vaše naučená básnička se zhroutí jako domeček z karet. Mnohem snadnější bude, když si na malé kartičky připravíte několik záchytných bodů ke každé části prezentace a poznamenáte si třeba také několik vtipů, které uvolní atmosféru. S kartičkami v ruce se budete cítit jistěji, sebevědoměji a rozhodně se vyhnete trapnému tichu, pokud by vám z ničeho nic došla slova.

Vypisování poznámek
Prezentaci nečtěte ani se ji neučte nazpaměť, raději si vypište jen záchytné body

3.      Nastartujte zvědavost svých posluchačů a nebojte se zaběhnutých klišé

Jakkoliv se může zdát tento bod zvláštní, je jedním z rozhodujících. Ptáte se jak to? Týká se totiž začátku vašeho prezentování, neboť během několika prvních sekund se publikum rozhodne, zda vás bude pozorně poslouchat, či ne. Důležité tedy je hned v začátku prezentace podnítit zvědavost diváků, strhnout jejich pozornost nebo je šokovat.

  • Probuďte v divácích zájem tím, že je zvláštní formou uvítáte. Martin Luther King ve svém nejznámějším projevu „I Have a Dream“ také nezačal zhurta o diskriminaci černochů a jejich právech, ale nejdříve své posluchače oslovil větou: „Jsem šťastný, že tu s vámi mohu být v den, který bude v historii znám jako největší demonstrace za svobodu v dějinách našeho národa.“
  • Nastartujte zvědavost publika jistou hádankou nebo tajemstvím, které odhalí až obsah vaší prezentace.
  • Odzbrojte diváky šokujícími fakty, údaji nebo dobře položenou otázkou.
  • Nadchněte svým osobním příběhem nebo vyprávěním o životě některé významné osobnosti.

4.      Pozor na přemíru informací

Ačkoliv jste toho k tématu hodně nastudovali a jste plní informací, neservírujte divákům vše najednou, ale postupně. Mluvte vždy k jednomu bodu a vzájemně body nepřeskakujte. Podle publika určete rozhodující informace, které by měly během prezentování padnout, ale vyškrtejte nadbytečnou „omáčku“. Získané podrobnější informace se vám budou hodit v diskusní části.

5.      Měňte tempo, hlasitost a plynulost mluvy

Abyste udrželi pozornost publika, není nic jednoduššího než pracovat s dynamikou svého hlasu. Velice užitečné jsou také pauzy mezi větami, které nejen zdůrazní řečené, ale hlavně vám poskytnou čas na rozmyšlenou. Nejvhodnější je udělat pauzu za uzavřenou kapitolou prezentace. Pokud budete s prezentováním pospíchat a slova drmolit, rychle pozornost diváků ztratíte.


Přidat komentář