Jak motivovat zaměstnance?

Jeden z nejčastějších důvodů, proč zaměstnanci opouštějí svou stávajícím práci je to, že se cítí nedocenění. Pak jdou hledat štěstí jinam. Máte pocit, že štěstí a práce spolu nesouvisí? Opak je pravdou.

Motivace zaměstnanců

Pokud chcete, aby váš podnik vzkvétal a zaměstnanci neodcházeli jinam, musí se cítit spokojení. V práci totiž tráví mnoho času. Být neustále ve stresu, nemít motivaci a neslyšet pochvalu je ubíjející. A jak se říká, stokrát nic umořilo i osla. Dejte jim proto najevo, že jsou pro vás nepostradatelní.

Vztahy jako základ

Zajímejte se. Chtějte každého člena týmu blíže poznat, oslovujte jej jménem a hledejte společná témata. Pak mu totiž dáte práci, která mu sedne nejlépe, plně využije jeho potenciál, budete jej mít za co chválit a on nebude mít důvod odcházet.

Oceňte osobnost

Nesnažte se hledat jen schopnosti, ale oceňte osobnost. Nechvalte jen za dobře odvedenou práci, ale oceňte samotného člověka. Jeho charakterové vlastnosti a kvality. Oceňujte galantnost, vstřícnost, empatii, svědomitost, neustále dobrou náladu i přátelskost. Tyto vlastnosti se ze světa vytrácejí, přitom dělají člověka člověkem. V hektické době plné zrychleného tempa se zapomínáme zastavit.

Mluvte o úspěších

Neustále chvalte a oceňujte pokrok. Vyzvedněte to, co se povedlo. Jde o výraznou motivaci. To totiž posunuje firmu mílovými kroky dopředu. Oceňte i úplnou maličkost. Dejte najevo, že si všímáte. Zájem se z naší společnosti vytrácí jak pára nad hrncem.

Dávejte dosažitelné cíle

Pokud jsou cíle mimo dosah, zaměstnanci rychle ztratí motivaci. Často se pracuje jen s čísly. Jenže nejde o to prodat za nejvíc, ale učinit klienta spokojeným a dát mu přesně to, co chtěl. Pak se vrátí. Co bude dělat senior s chytrým mobilem, za který utratí své úspory? Za tlačítkový telefon s velkými čísly vás bude všude chválit a ten zmíněný smartphone si přijde koupit pro děti.

Speciální odměny

Všichni chodí do práce pro peníze, takže nezapomínejte ani na dobré finanční ohodnocení a peněžní prémie. Zkuste ale navíc dát lidem něco, co je skutečně potěší. Poukazy do zdravé výživy, na oblíbenou kávu, do fitcentra, wellness i na bowling. Prostě na to, co daný jedinec miluje.

Podpořte zdraví a imunitu

Zdravý zaměstnanec plný energie, který si nemusí sám shánět jídlo, podává mnohem lepší výkony. Využijte proto možnost zásobování ovocem a zeleninou i vaši kancelář a pracoviště. Nejde jen o zeleninové saláty a ovoce do práce. Zkuste i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které vám dovezou přímo na pracoviště. Členové týmu to ocení. Tyčinkám a bagetám z automatů už dávno odzvonilo.

Autor článku: Gastrofresh.cz – Velkoobchod s ovocem a zeleninou


Přidat komentář