Umíte se oblékat? Jaké jsou dress cody a jaký kdy zvolit?

Chystáte se na společenskou událost, ale na pozvánce je uveden konkrétní dress code a vy nevíte, co přesně znamená? V následujícím článku se podíváme na nejčastější typy dress codů, takže již nyní budete vědět, jak se na danou příležitost obléct.

Šatních – jaký dress code zvolit?

Stejně jako je dobré vědět, jak se chovat ve společnosti, jak stolovat a jak se správně představit, je důležité osvojit si i styly oblékání. Nevhodně zvoleným dress codem totiž můžete hluboce urazit jak hostitele, tak i ostatní hosty. Proto je vždy důležité se na danou příležitost připravit a předepsaný dress code neignorovat. Dress code se týká jak mužů, tak i žen, a tak pokud se chystáte do společnosti s doprovodem, nezapomeňte, že byste svým stylem měli k sobě ladit.

Casual – pohodlí nade vše

Dívka v kostkované košili a džínách, casual dress code

Casual patří k nejoblíbenějšímu dress codu, neboť je v něm povoleno téměř vše. Jedná se o oblečení pro volný čas, tedy to, ve kterém jsme zvyklí chodit v běžném dni. Povoleny jsou všechny barvy, střihy a materiály oblečení. Vyhrát si také můžete s vrstvením a volbou doplňků. Obléct si můžete dokonce i džíny, jen si dejte pozor na jejich potrhaný nebo ošoupaný efekt, který není příliš vhodný. I přes jeho rozmanitost a individualitu je ale třeba dbát na určitá pravidla. Casual je sice uvolněný, pohodlný a ležérní, avšak má své hranice. Neměli byste sklouznout k lacinosti, anebo naopak k přílišné uhlazenosti a formálnosti. Vhodné tedy rozhodně nejsou legíny, vulgární potisky, extrémně vysoké podpatky, potrhané džíny, děrované svetry, pánská společenská obuv a dlouhé šaty.

Smart casual – jděte na to chytře

Muž s rolákem a sakem – smart casual dress code
Smart casual dress code může působit skvěle, když s ním umíte pracovat

Smart casual je v současné době oblíbený zvláště u pánů. Mnozí se v něm oblékají a ani to netuší. V překladu se sice objevuje slovo „neformální“, avšak zásadní je slovo „smart“. Tento styl je tedy nenucený, vhodný i pro každodenní nošení, ale s kapkou něčeho navíc. Pokud tedy chcete ovládnout smart casual, musíte se naučit propojit uhlazenost s ležérností a přidat k tomu špetku originality. Typický smart casual outfit pro muže tvoří sportovní sako s jednobarevným tričkem, jednoduchými kalhotami a mokasíny. Ženy mohou vsadit na áčkové sukně nebo culottes kalhoty se zastrkanou košilí a sandálky na podpatku.

Business casual – nezaměnitelná elegance

Modrý oblek a košile – business casual dress code

Tento dress code bývá vyžadován v některých firmách každodenně do práce, pracovní schůzky, jednání či konference. Jde o styl formální, ale ne zase natolik, abyste se nemohli uvolnit a zapojit do oblékání trochu kreativity. Pro pány jsou vhodné vycházkové obleky, polo trička a chinos kalhoty. Povoleny jsou i světlejší typy obleků. Nutností rozhodně není kravata ani motýlek. Ženský outfit podle business casual tvoří různé decentní halenky, společenské kalhoty, pouzdrové sukně a lodičky na mírném podpatku. Kromě toho sem také patří typické „malé černé“ ozvláštněné například decentním páskem.

Formal dress – dress code vhodný do společnosti

Muž v modrém obleku a kravatě – odlehčený formal dress code

Slavnostní příležitost si žádá slavnostní oděv. Není potřeba hned oblékat smoking, ale kvalitní oblek je ovšem nezbytností. Pokud se daná akce bude konat v dopoledních až odpoledních hodinách, mohou pánové obléct i oblek světlejší barvy. Jestliže se ale jedná o událost večerní, pak je nanejvýš vhodný oblek tmavý, a to buď černý, anebo tmavě modrý. Košile, kravata a čistá kožená obuv je samozřejmostí. Pro dámy se nejvíce hodí elegantní koktejlky, formálnější „malé černé“, společenské kostýmy nebo večerní overaly. Hlavně nic příliš vyzývavého, odhalujícího či přezdobeného.

Black tie – pro vysoce formální příležitost

Muž v černém obleku – black tie dress code

Tento dress code je vyžadován na opravdu formální příležitosti, takže si na svém outfitu dejte záležet. Důležitá je kvalita oblečení a perfektně padnoucí střih. Muži nemají příliš na výběr. Musí totiž zvolit černý smoking, bílou košili, kalhoty s lampasem, černého motýlka a černé lesklé boty. K tomuto dress codu se také skvěle hodí manžetové knoflíčky, šerpa kolem pasu a vesta. Ženy mají výběr oblečení o poznání pestřejší. Dovolit si mohou dlouhou večerní róbu, třpytivé šperky a obuv s uzavřenou špičkou na podpatku.


Přidat komentář