Jak začít podnikat – 5 rad do začátku

Chcete začít podnikat, ale nevíte, co všechno vás čeká? Připravili jsme pro vás pět bodů, které musí každý podnikatel řešit hned od začátku.

V čem a jak budete podnikat

První věc, kterou byste si měli rozmyslet, je, v čem budete podnikat. Stanovte si svůj podnikatelský záměr. Budete podnikat ve službách, výrobě, či prodeji zboží? Budete podnikat sami, nebo počítáte se zaměstnanci? Je vaším trhem jedno město, celá ČR, EU či celý svět?

Jaké očekáváte tržby a zisky? Máte základní kapitál, budete si potřebovat půjčit, nebo začnete od nuly?

Stanovte si svou představu co nejkonkrétněji. Teprve když víte, jak bude vaše podnikání rámcově vypadat, můžete přistoupit k dalšímu kroku.

Zjistěte si, jaké máte povinnosti

Když znáte obrysy svého podnikání, nastudujte si, jaké se k němu vážou povinnosti. Práce s potravinami (restaurace, kavárny, výroba, rozvoz potravin) například obvykle vyžaduje splnění přísných hygienických opatření.

Některé obory jsou podmíněny vzděláním či certifikací. Pokud podmínky nesplňujete, budete možná muset sehnat osobu, která podmínky splňuje a za vaše podnikání se zaručí.

Vliv hraje i forma podnikání. Přestože v České republice je mnohem více možností, nejčastěji se budete při prvním podnikání rozhodovat mezi dvěma:

  • podnikání na živnostenský list jako OSVČ,
  • společnost s ručením omezeným (s. r. o.).

Mezi nimi jsou zásadní rozdíly z hlediska povinností týkajících se účetnictví, zdanění i ručení. Problematiku si velmi dobře nastudujte a v případě nejasností se poraďte s profesionálem. Obecně můžeme říct, že začít podnikat jako OSVČ je byrokraticky jednodušší, nicméně za podnikání ručíte celým svým osobním majetkem. V případě s. r. o. je byrokracie složitější, ale podnikatel se ve většině případů o svůj osobní majetek v případě předlužení firmy nemusí obávat.

Založení firmy či živnosti

Následuje samotné založení firmy nebo živnostenského oprávnění. Zatímco OSVČ se můžete stát poměrně snadno – prakticky po jedné návštěvě živnostenského úřadu a zaplacení poplatku 1000 Kč, v případě založení firmy se nevyhnete vyšším nákladům a asistenci notáře.

Pokud zakládáte první firmu, doporučujeme vyhledat pomoc odborníka či zkušeného známého, který vám s procesem pomůže.

Bez reklamy to nepůjde

Založení firmy neznamená, že se vám zákazníci pohrnou. Každé podnikání si vyžaduje určitou propagaci. Někomu pomůže kamenná prodejna, jinému vytvoření firemních internetových stránek, další si dnes vystačí se sociálními sítěmi. A někdo zase vezme do ruky telefon a začne své služby nabízet touto cestou.

V každém případě platí, že bez reklamy se žádné podnikání minimálně v počátcích neobejde. Počítejte tedy s tím, že určitý čas či finance budete potřebovat právě na svou vlastní propagaci. Teprve časem si můžete vytvořit stálou klientelu či se spolehnout na to, že vaše podnikání budou zákazníci doporučovat dalším a reklamu možná ani nebudete potřebovat. Začátky jsou ale vždycky těžké a najít nové zákazníky bývá nejtěžší.

Finance pod kontrolou

Pokud neumíte ve financích udržet pořádek, podnikání nemusí být pro vás.

K podnikání se neodmyslitelně váže finanční gramotnost. Jedná se o jednu z nejsložitějších životních voleb. Podnikatel musí rozumětr daním a účetnictví, musí vydržet strast, umět pracovat s náklady a často i se zadlužením.

Je nutné správně nacenit své služby, mít pod kontrolou výdaje na nájmy, zaměstnance a reklamu. Peněz musí být dostatek i na placení daní a poplatků a na úhradu závazků vůči dodavatelům.


Přidat komentář