5 rychlých způsobů, jak si vybudovat sebevědomí

Nízké sebevědomí je zodpovědné za kvalitu našich pracovních i partnerských vztahů, ovlivňuje to, jak se cítíme a chováme, a podílí se na duševním i fyzickém zdraví. A z toho důvodu stojí za to na něm pracovat. Pokud se stále podceňujete a nevěříte si, je tento článek přesně pro vás. Najdete v něm pět tipů, jak si vybudovat sebevědomí ve velice krátkém čase.

Sebevědomí lidé

1. Ne vždy samochvála smrdí

Nebuďte k sobě příliš kritičtí a chvalte se i za maličkosti. To, co zvládáte vy, nemusí zvládat jiní. Nic není samozřejmost a každý úspěch se počítá. Proto se vždy večer za něco pochvalte. Zamyslete se nad tím, co se vám v uplynulém dni povedlo, a před zrcadlem sami sobě řekněte, že jste dobří. Vždycky se něco najde. Pravdou je, že pokud se sami nedokážete ocenit, neocení vás ani ostatní. Takže to rychle změňte!

Tento návyk si brzy osvojíte a situace, které stojí za pochvalu, se začnou hromadit. Abyste se v budování svého sebevědomí ještě více pocvičili a nesklouzli k přehnané samochvále, můžete začít s překonáváním překážek. Každý den udělejte něco, do čeho se vám moc nechce a co již delší dobu odkládáte. Opět to mohou být pouhé maličkosti. Večer se pak chvalte za tyto dokončené mise. A jestliže jste ten typ, který potřebuje motivaci, nebojte se také odměňovat!

2. Nebojte se říkat „Ne“

Přestaňte si slovo Ne spojovat s nevhodným a sobeckým chováním. Tím, že ho budete používat ve správný čas a ve správnou dobu, stoupnete v očích ostatních, získáte si respekt a zároveň se také budete lépe cítit. Naučit se říkat Ne však neznamená odmítnout vše, co se vám postaví v cestě. Je to slovo, které je třeba používat s rozvahou a na činnosti, které vlastně dělat nemusíte a ani se vám je dělat nechce. Ne hraje roli obrannou a pomůže vám ochránit se před vykořisťováním a zneužíváním vaší dobroty. Největší výhodou je to, že můžete začít prakticky kdykoliv. Nic k tomu nepotřebujete, jen kuráž!

3. Usmívejte se na svět s hlavou vztyčenou

Dalším rychlým způsobem, jak zvýšit své sebevědomí, je změnit svůj postoj. Usmívejte se více na svět a nebojte se lidem dívat do očí. Pozornost věnujte i chůzi. Tím, že budete chodit vzpřímení s hlavou vzhůru, budete nejen působit vyšší, ale také se budete cítit dominantněji. Rozdíl pozná i vaše okolí. Jednoduchý trik také spočívá ve volbě červené barvy, která sebevědomí posiluje a dodává odvahu. Zaměřte se tedy na oblečení nebo doplňky v této barvě a zkuste nosit červenou častěji.

Žena na molu s červenými šaty
Posilte své sebevědomí úsměvem a červenou barvou

4. Nikdo není dokonalý

To, co osvobodí vaši mysl a zbaví vás špatných pocitů, je vědomí toho, že nikdo není dokonalý a že každý má právo chybovat. Tento bod je ale potřeba si pořádně vštípit, a ne si ho pouze uvědomovat. Rozhlédněte se proto kolem sebe a všimněte si toho, že i ostatní mají své chyby. Přestaňte se srovnávat s fotkami ostatních a snažte se být spokojeni sami se sebou. A pokud se vám něco nepovede, zkuste se své nešikovnosti zasmát a napravit chybu s úsměvem. Vždyť to, co jste právě pokazili, mohl před vámi pokazit i někdo jiný a svět se nezbořil.

5. Myslete na své přednosti

Abyste měli své přednosti a kladné vlastnosti stále na očích, sepište si je v bodech na papír. Tyto přednosti mohou být i tělesné. Dále na papír připište své úspěchy a vše, čeho si na sobě ceníte. Takto o sobě napište minimálně deset pozitivních věcí a seznam neustále rozšiřujte. Možná chvíli potrvá, než se dostanete v seznamu k desáté položce, určitě to ale nevzdávejte předem. Vytvořený seznam si pak uschovejte a každé ráno si ho s potěšením přečtěte. Díky seznamu si své přednosti budete lépe uvědomovat a více si jich vážit, obzvlášť v nelehkých situacích.

Hraní šachů
Naučte se prohrávat a mějte se rádi i s chybami

Zdroje:
https://annaluksova.cz/jak-se-citite/


Přidat komentář