TOP 5 bezpečných měst pro lepší život

Mladé páry v parku za městem, v pozadí výškové budovy

Bezpečnost je pro kvalitu života klíčová. A i když na tom s bezpečností v České republice nejsme tak špatně, jak by se nám mohlo zdát, existují samozřejmě po celém světě bezpečnější místa k životu. V tomto článku naleznete výběr 5 nejbezpečnějších velkoměst světa, ve kterých se nemusíte bát žít.

Seznam bezpečných měst byl vyhodnocen na základě dat z databáze Numbeo, která každý den pracuje se statistikami. Výsledkem je index bezpečnosti u každého zadaného města. V databázi je zaznamenáno 334 měst z celého světa s počtem obyvatel vyšším než 100 000.

5. Tchaj-pej, Tchaj-wan

Noční panorama Tchaj-peje

Tchaj-pej se jako řada jiných asijských velkoměst pyšní rychle se rozrůstající infrastrukturou a vysokou úrovní zalidnění. S tím se pochopitelně pojí hlavní problém tohoto města, kterým je doprava. Při cestování z jedné části města do druhé se vám tedy může velice snadno stát, že uvíznete v nekončícím labyrintu kolon a chaosu i na několik hodin.

I přesto všechno se zde krásně mísí rušný život s poklidnou asijskou architekturou, která se v podobě menších či větších chrámů objevuje takřka na každém kroku.

Kvalita služeb a míra bezpečnosti je zde na daleko vyšší úrovni než v České republice. Tchaj-wan je obecně velice bezpečnou zemí a s porovnání s ČR nebo jinými evropskými zeměmi je zde kriminalita velmi nízká. Pokud však do Tchaj-pej vyrážíte jako turisté, měli byste si dávat pozor na osobní věci. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou kapesní krádeže.

4. Ósaka, Japonsko

Panorama Ósaky s velkým parkem

Ósaka se v současnosti řadí k nejdůležitějším průmyslovým centrům v Japonsku a v podstatě funguje jako velký přístav. A i přestože své průmyslové srdce nezapře, je Ósaka středobodem zábavy a kulinářského umění.

Ósaku lze popsat jako moderní město plné betonových budov a nadzemních dálnic, které umí uchvátit na první pohled. Za velice nízkou kriminalitou stojí propracovaný japonský právní systém, jenž se v mnoha ohledech liší od toho českého. K útokům na osoby v denních i nočních hodinách dochází velice zřídka. Prakticky na všech významnějších budovách jsou instalovány bezpečností kamery a v případě jakéhokoliv, i jen pouhého podezření policie okamžitě vyráží na místo. Vzhledem k teroristickému útoku v tokijském metru v 90. letech panuje po celém Japonsku zvýšená opatrnost.

Jediné možné riziko představují extrémní přírodní jevy jako zemětřesení, silné deště a sesuvy půdy.

3. Québec, Kanada

Promenáda na hradbách pod hradem v Québecu

Québec se pyšní druhou největší ekonomikou ze všech kanadských provincií. Jedná se zároveň o jedinou kanadskou provincii, kde je za oficiální jazyk prohlášena francouzština, nikoliv angličtina. Silně vyspělý průmysl a zahraniční obchod se soustředí zejména na export leteckých dílů. Zajímavostí také je to, že Québec je největším producentem javorového sirupu na světě.

Celkově je bezpečnost v Kanadě na dobré úrovni. Výjimkou ovšem může být pobyt v odlehlých částech.

2. Dauhá, Katar

Mrakodrapy v Dauhá

Město Dauhá je pokládáno za hlavního exportéra ropy státu Katar. Díky tomu se také jedná o jedno z nejvíce ekonomicky vyspělých měst světa.

Na tomto městě je úžasné to, s jakou grácií dokáže propojit vzezření moderních budov s historickými památkami a mešitami. Dauhá je také dějištěm mnoha kulturních a sportovních akcí. Každoročně se zde koná Velká cena Kataru silničních motocyklů a v roce 2022 v Dauhá proběhne mistrovství světa ve fotbale.

Dauhá je politicky stabilní město s vysokou bezpečností. Přívětivostí vůči samostatně cestujícím ženám a nízkou kriminalitou se ostatně může pyšnit celý Katar.

1. Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Mešita v Abú Dhabí

Zatímco sousední Dubaj je na ropě prakticky nezávislá, za bohatstvím a luxusem města Abú Dhabí se skrývají obrovské zásoby ropy. Finanční prostředky město také získává z turistického ruchu a filmového průmyslu. Částečně se zde například natáčel filmový snímek Rychle a zběsile 7.

O bezpečnosti ve Spojených arabských emirátech koluje mnoho zpráv. Některé jsou pravdivé, jiné jsou pouhé mýty. Jisté ale je, že v Abú Dhabí panuje dokonalý pořádek a velice nízká kriminalita. Ve Spojených arabských emirátech totiž panují opravdu přísné zákony a tresty, které není radno porušovat. O svoje bezpečí se nemusí bát ani ženy.


Přidat komentář