Nejlepší města světa pro ideální život

Nemůžeme říct, že bychom se v Česku měli ve srovnání s většinou světa špatně. Přesto lze nalézt místa, kde se nepochybně žije lépe. V článku naleznete výběr 5 nejlepších měst z celého světa pro život.

Celkem bylo vybráno 221 měst, které byly hodnoceny dle 39 faktorů (např. politika, ekonomika, životní prostředí, bezpečí, zdravotnictví, vzdělání, doprava a další.). Zajímavostí je, že města jsou srovnávána s New Yorkem, který má automaticky přidělené skóre o hodnotě 100 bodů.

Nejlepší města světa

5. Vancouver, Kanada

Vancouver
Vancouver je nádherné kanadské město. Jedná se o jednu z největších průmyslových oblastí Kanady, čemuž značně napomáhá místní přístav.

Krásné prostředí (z města máte výhled na kanadské hory), mnoho parků, blízká Aljaška a celkově poměrně nenarušená kanadská příroda dělá z města atraktivní zastávku mnoha turistů. Situace však také žene vzhůru ceny nájmů a vůbec nákladů na život.

Zajímavé je, že pokud bychom omezili žebříček pouze na města Severní Ameriky, všechna místa v TOP 5 by obsadila města ležící v Kanadě.

4. Mnichov, Německo

Mnichov
Mnichov je město, které je jistě mnoha Čechům dobře známé. Německý pořádek ve všem platí v tomto městě dvojnásob. Z průmyslu nemůžeme opomenout sídlo automobilky BMW.

Četné památky, příznivé klima, bohaté kulturní vyžití a mnoho univerzit se staletou tradicí dělá z Mnichova 4. nejlepší město světa.

3. Auckland, Nový Zéland

Auckland
Nový Zéland je tak trochu pohádkovým státem, ostatně jeho krásná příroda vedla k natáčení Pana Prstenů a Hobita právě na území Nového Zélandu. Stabilní ekonomika a politická situace hraje Aucklandu do karet.

Město je samozřejmě také finančním centrem celé země, což dokazuje rozvinutá infrastruktura a moderní zástavba.

2. Curych, Švýcarsko

Curych
Švýcarsko samo o sobě patří k velmi atraktivním státům. Nízké daně, vysoká míra zapojení obyvatel na demokratickém systému, politická neutralita a ekonomické bohatství.

Curych je spojením všech těchto vlastností, jedná se o bohaté město, ze kterého je to jen krok k mnoha jezerům a Alpám. Nevýhodou jsou vysoké náklady na život.

1. Vídeň, Rakousko

Vídeň
Kdo navštívil Vídeň, nemohl si nevšimnout, jak podobná a přitom jiná je Praze. Co polohy i obyvatel srovnatelné město ohromí klidem, který z něj vyzařuje. Propracovaná doprava, kvalitní školství, pověstná rakouská ekologie, rostoucí finanční centrum a nedocenitelné památky spolu s minimální nezaměstnaností dělají z Vídně vůbec nejatraktivnější město světa.

A v ZOO mají pandu!

A co další města?

Z měst nacházejících se v USA je nejvýše Honolulu na 27. pozici. Pokud bychom se zaměřili na východní Asii, nejvýše bude Singapur následovaný čtyřmi japonskými městy.
A například dnes často vyzdvihované Dubaji patří až 75. pozice.

Zdroj: Mercer’s Quality of Living Ranking


Přidat komentář