Máte problém s neustálým odbíháním od práce, nebo se třeba naopak neumíte zastavit? Právě tyto dva problémy velmi jednoduchým způsobem řeší velmi populární technika Pomodoro. Jak na to?
Odvození názvu techniky a základní princip
Pomodoro znamená italsky rajče. A přestože technika samotná nemá s rajčaty nic společného, vtipný název jen dokresluje, jak jednoduše a přátelsky celý nástroj působí. Svou práci totiž rozdělíte na rajčata, Pomodory, tedy časové úseky dlouhé 25 minut. Při těch je vaším úkolem soustředit se výhradně na činnost, kterou hodláte vykonávat. Následně si můžete (resp. musíte) dát 5 minut pauzu a následuje další Pomodoro. Po několika odpracovaných Pomodorech si můžete dát jedno odpočinkové.
Proč právě tento systém?
Protože 25 minut je dostatečně krátká doba na to, abyste se dokázali odhodlat a skutečně pracovali naplno. Je zkrátka mnohem snazší říct si, že teď zvládnete jedno Pomodoro, než zasednout k počítači s vidinou osmi hodin práce…
Někdo má naopak problém s tím, že jak jednou začne, nic ho nezastaví. Všichni to dobře známe, někdy nás práce prostě tak moc baví (anebo už jsme pod takovým tlakem), že jedem v kuse celý den maximálně s pauzami na jídlo a toaletu.
Problém je, že takové tempo bez time managementu jen těžko udržíte dlouhodobě. Co se stane po několikahodinové práci na počítati bez přestávek? Najednou nemáme sílu ani vstát ze židle a jsme několik hodin (v nejhorších případech i dní) absolutně nepoužitelní.
Tento problém detailně rozebíral Petr Ludwig v knize Konec Prokrastinace: Každý máme v hlavně tzv. kognitivní zdroj, o který musíme pečovat. Stačí si naplánovat po každém Pomodoru jednu pětiminutovou pauzu na procházku, či skleničku džusu a problém je vyřešen. Jednoduché, že?!
Líbí se vám Pomodoro? Začít je snadné
Nyní již víme, v čem je Pomodoro unikátní – zejména v jednoduchosti. Díky tomu je i snadné s tímto systémem řízení času začít. Postačí vám obyčejné hodinky, na kterých si budete měřit vždy 25 a 5minutové úseky.
Na internetu samozřejmě najdete spoustu webových „Pomodoro“ časovačů, stáhnout můžete doplněk do Chromu, aplikaci na iPhone či Android a mnoho dalších nástrojů na všechny myslitelné platformy. Jen pozor na to, abyste jednoduchost celého konceptu nezničili složitými programy, které vás ve výsledku budou opět jen rušit.
Na co nezapomenout?
Když je řeč o tom, že při aktuálním Pomodoru se soustředíte výhradně na svůj úkol, je to myšleno zcela bez výjimek. Žádné chatování, e-maily, SMSky, Twitter, dokonce ani telefonické hovory. Během Pomodora jste tu pouze vy a váš úkol. V opačném případě už se nejedná o plnohodnotné Pomodoro a v případě selhání této metody při vašem podvádění můžete klást vinu pouze sami sobě.
Plánujte, analyzujte, chlubte se
Možná největší kouzlo je v jistém posunu v oblasti plánování. Už nemusíte přemýšlet nad tím, zda vám projekt zabere 34 nebo 53 minut. Nyní zkrátka zabere jedno nebo dvě Pomodora. Plánování se tak stává jednodušším a efektivnějším. A ani pro vás čtenáře už teď není nic srozumitelnějšího než informace, že tento článek jsem sepsal a připravil k publikaci za 4 Pomodora.
Pochlubte se nám i vy. Využíváte Pomodoro, či jiný systém řízení času? Budu rád za vaše postřehy v komentářích.
Zdroj: Oficiální stránka Pomodoro techniky
Pomodoro aplikace: Android, OS X, iOS, Chrome, Web
Tweet