Užitečné rady, jak si říct o vyšší plat a uspět

Peněženka v kalhotách plná peněz a kreditních karet

Pokud se opravdu pečlivě připravujete na pracovní pohovor, pak určitě víte, že ze strany zaměstnavatele můžete očekávat otázku na to, jaký plat si představujete. Jakou částku si ale říci, abyste se nepodcenili, anebo naopak nepřecenili? A co dělat v případě, že již nějakou dobu pracujete na stejné pozici, s prací jste spokojeni, ale s výší platu ne? V následujícím článku se dozvíte, jak si říci o vyšší mzdu a uspět.

Připravte si argumenty

Ženy jednají o nové smlouvě
Chtějte zvýšit peníze z jasného důvodu vázaného k vašim výkonům

Připravit si předem argumenty a důvody, proč by vám měl zaměstnavatel přidat, se vždycky vyplatí. Protože první, na co se vás váš šéf zeptá, až za ním s tímto požadavkem přijdete, bude otázka „proč?“ a hned vzápětí „kolik?“. Nesmíte se však cítit zaskočeni a rozhodně nesmíte argumentovat stylem, že peníze potřebujete na nájem, hypotéku nebo školné. Tím ho určitě neobměkčíte. Zaměstnavatele totiž zajímá pouze jeho podnik, zisk a prosperita a jako každý jiný hledá do svého podniku silné a výkonné zaměstnance. A právě v tom tkví vaše síla a hlavní argument. I když je pravda, že peníze nyní potřebujete více než cokoliv jiného, hrajte na jinou notu a připravte si několik pádných argumentů, ve kterých zdůrazníte své přednosti a nenahraditelnost.

Zaměřte své argumenty na projekty, ve kterých jste uspěli, a na zlepšující se výsledky práce. S tím souvisí i vhodné načasování argumentace. Vždy k vám bude šéf lépe nakloněn, pokud za ním přijdete v období, kdy se vám něco povedlo, sehnali jste nové klienty či snížili provozní náklady.

Smlouvání jako na tržnici

V rámci přípravy si doma promyslete dvě částky. Jednu minimální, na kterou jste ochotni přistoupit, a druhou maximální, kterou zaměstnavateli sdělte ve chvíli, kdy se vás zeptá, kolik chcete přidat. Je jasné, že se mu nebude líbit, a tak tuto navrženou částku bude chtít o něco snížit a začne smlouvat. Vám to ale nebude příliš vadit, neboť jste částku schválně přestřelili, a tak je kam snižovat. Tento bod však platí pouze tehdy, když svému zaměstnavateli ukážete, že máte vyšší hodnotu než příjem.

Pokud se o práci ucházíte a předpokládáte, že otázka na plat během pohovoru přijde, pak si určitě předem nastudujte výše platů na obdobných pozicích. Na platy se můžete podívat například do různých online platových portálů.

Správné načasování

Pokud jste čerstvý absolvent nebo v daném oboru nováček, není úplně vhodné si říkat o vyšší plat, dokud se vaše pozice trochu neupevní. Jestliže ale v daném oboru již nějakou dobu působíte, máte za sebou dlouhá léta praxe, podáváte nejlepší možný výkon, jste ochotni přijmout směny navíc či děláte mnohem víc, než by vaše pozice vyžadovala, pak o vyšší plat máte určitě nárok požádat. Zároveň je výhodné se svým návrhem počkat do doby před začátkem podzimu, kdy se připravují finanční rozpočty na další rok.

Buďte realisté a držte se zdravého úsudku

Jak už bylo řečeno, vždycky je výhodné říci si na úvod víc, avšak nikdy byste částku neměli vyloženě „přepísknout“. Požadavek by měl pramenit z reality, ne pouze z vašich snů a ideálů, dvojnásobek svého současného platu určitě nezískáte. Zvýšení o 5 až 10 procent hrubé mzdy je ale reálné číslo. Myslete také na to, že částka, kterou navrhnete, bude lépe znít zaokrouhlená.

Čemu se vyhnout a co raději neříkat?

Během žádosti o vyšší plat dejte emoce stranou a zachovejte si svoji důstojnost. Zbytečně se nedohadujte a nebuďte sebelítostiví. Vždycky uděláte lepší dojem, když se budete chovat sebevědomě, než když budete vypadat zoufale. Rozhodně svému zaměstnavateli nic nevyčítejte, a pokud vás odmítne, snažte se to přijmout s hlavou vztyčenou. Vhodné také není srovnávat svůj plat s platy ostatních, neboť se jedná o soukromou informaci, kterou není dobré využívat ve svůj prospěch. Kromě toho výši mzdy ovlivňuje řada faktorů, jako jsou jazykové schopnosti, dosažené vzdělání či zkušenosti.


Přidat komentář